Otázky a odpovědi

Vyměnila byste za něco zlatou medaili ze Sydney? (Anne, 15let)

Každou medaili považuji za ocenění a neměnila bych ji. Možná bych ji dokázala věnovat, protože medaili nepotřebuji jako důkaz, že jsem v závodě uspěla, spíš je to pro mě hezká upomínka.

Co myslíte, že by se na olympiádě mělo změnit? (Petr, 13let)

Jsem realista a vím, že žádné velké změny se dělat nedají. Nejvíc bývá kritizováno, že olympiáda je moc komerční záležitost, ale na uspořádání takhle velké sportovní akce je opravdu potřeba hodně peněz. Já si proto přeji, aby vedle všech těch reklam a oslav vítězů zbylo místo i na dalši věci. Například na zdůraznění toho, že olympiáda skutečně je jednou z mála akcí, kde se mohou poznat a sblížit lidé z různých zemí světa. Vůbec nejkrásnější by bylo, kdyby došlo k naplnění staré olympijské myšlenky a aspoň v době konání OH by došlo k zastavení všech válečných konfliktů.

Souhlasíte s tím, že všechno zlé je k něčemu dobré? Můžete to rozvést? (Alice, 17let)

Jsem přesvědčena, že to za mnoha situací skutečně platí. Moje osobní zkušenost mi například až po spoustě pokažených závodů ukázala, že prohra není žádná tragedie, přestala jsem se jí tolik bát a teprve potom jsem se naučila vyhrávat. Trochu s tím také souvisí, že v nouzi poznáš přítele. I zkušenost z kritické situace může být nakonec pozitivní.

V co věříte? Ke komu nebo k čemu se před závodem modlíte? (Daniel, 14let)

Věřím především v kvalitní přípravu a v kvalitní trénink. Klid před závodem mi dodává především vědomí, že jsem pro svůj výkon udělala vše, co bylo v mých silách. Někdy se mi zdá, že dokážu vnímat jakousi pozitivní energii od lidí, kteří mi upřímně přejí. Před závodem se nemodlím a jsem přesvědčená, že pokud existuje Bůh, nepovažuje sportovní zápolení za důležité a nezasahuje do něj. Moc se mi líbí modlitba, kterou jsem někde četla, a kterou mám doma opsanou:

„Dopřej mi pane, abych v boji, který jde životem, našel odvahu udeřit a riskovat. A mám-li vyhrát, dej, ať je to podle pravidel, a aby se pravda a čest udržely vysoko. A mám-li prohrát, dej abych našel sílu postavit se u cesty a pozdravit vítěze až půjde kolem.“

Sáhla jste si někdy při závodech až na dno sil? (Zuzana 15let)

Náš závod se skládá ze dvou přibližně dvouminutových jízd a výsledkem je jejich součet. Vyžaduje samozřejmě dobrou fyzickou kondici, ale je to hlavně technická a psychická záležitost. Právě psychika a koncentrace jsou pro mě nejnáročnější a například loňský závod mistrovství světa, kde šlo nejen o medaile, ale i o kvalifikační místa pro jednotlivé národy na olympiádu, byl skoro na samé hranici mých sil.

Ovlivňuje váš výkon nějak to, že jste maminkou? (Marcela, 15let)

Myslím, že ne. Jedině snad tím, že když mám rodinu, nemám pocit, že bych kvůli sportu něco nestihla, nebo bych měla co nejdřív skončit. Také si možná díky synovi uvědomuji, že jsou i jiné důležité věci, než vitězství v závodě.

Co vám pomáhá, když je vám smutno, špatně nebo do breku?

Nejvíc mi pomáhá vědomí, že jsou okolo mne lidé, kteří mě mají rádi bez ohledu na to, zda se mi daří či ne. Jsou to především můj manžel, syn a naši rodiče.