Hilgertová cup

Štěpánka Hilgertová do lodě neusedne, bude moderovat

Hvězdy vodního slalomu zazáří v sobotu v Praze. Neuvidí je však trojský kanál, ale krytý bazén v Podolí. Závodníci špičkových kvalit se představí při světové premiéře závodu v paralelním slalomu, který ponese název Hilgertová Cup. Myšlenka soutěže se rodila v hlavě dvojnásobné olympijské vítězky a čerstvé držitelky titulu Kanoista roku 2001 Štěpánky Hilgertové několik let, až dospěla do současné podoby. Závodu na přibližně padesátimetrové trati se čtyřmi brankami se zúčastní celá česká špička. Největší hvězdou sobotního podolského večera tak bude majitel dvou olympijských medailí Pierpaolo Ferazzi z Itálie, lesk závodu by měla dodávat také početná výprava ze Slovenska včetně vítězky Světového poháru Eleny Kaliské a Juraje Minčíka. Připraven je i bohatý doprovodný program. V první vložené exhibici bude k vidění rodeo na kajaku, ve druhé se představí bike-trialista Josef Dressler, který se v závěru svého vystoupení odhodlá k premiérovému skoku ze sedmimetrové věže. Cena vstupenek je 120 korun a celý výtěžek bude věnován fondu UNICEF.

Vodní slalom pod střechou? Mladý Hilgert neztratil v bazénu hlavu

Praha – Efektně setmělý vnitřní bazén v Praze – Podolí, sugestivní hudba a pohled ven, na noční Prahu, to byl úvod světové premiéry závodu v paralelním vodním slalomu pod střechou. Vzápětí se na světelné tabuli začaly míhat nejslavnější fragmenty ze sportovního života Štěpánky Hilgertové, a exhibice, kterou dvojnásobná olympijská vítězka vymyslela a pod jménem Hilgertová Cup zrealizovala, mohla začít. Téměř celá česká a slovenská špička kanoistů na divoké vodě, k tomu nejlepší junioři a italská squadra v čele kajakářem Pierpaolem Ferrazzim, olympijským vítězem z Barcelony a bronzovým medailistou ze Sydney, si dala v Podolí dostaveníčko. Jezdilo se na délku padesátimetrového bazénu tam a zpátky, na trati visely čtyři branky, z nichž jedna byla červená, protivodná, a závodníci jí museli projíždět proti směru jízdy. Novinkou pro ně byla paralelní forma závodu, o vítězi tak bylo jasno hned, jakmile projel cílovou brankou. Stejně jako v peřejích se ovšem počítaly „šťouchy“, které znamenaly připočtení jedné vteřiny.

K nejzajímavějším soubojům úvodního kola patřil ten, který svedl dohromady šestatřicetiletého Pierpaola Ferrazziho a čtrnáctiletého syna Štěpánky Hilgertové Luboše. Mladý Hilgert sice neměl proti o víc než dvacet let staršímu soupeři šanci, nic mu však nedaroval. “ Luboš jel bojovně, ale čistě. Neztratil hlavu,“ pochválila ho maminka, která se nedala zlákat a do lodě neusedla. “ Byly tu k vidění výborné výkony, které vyžadovaly soustředění. Co chvíli něco zařizovat a vzápětí závodit, to bych nezvládla,“ okomentovala to Hilgertová. V „její“ kategorii kajakářek nenašla přemožitelku letošní vítězka Světového poháru Elena Kaliská. Radovala se nejen z úspěchu. “ Byl to super závod a super atmosféra. Doufám, že se Štěpánka bude téhle tradice držet.“